Antalya, Türkiye içinde ‘nin başlıca tatil beldesi Akdeniz gölgeli palmiyeli bulvarlar, ödüllü çekici bir şehirdir marina üzerinde Akdeniz’de . Pitoresk tarihi mahallede, Kaleiçi, dar dolambaçlı sokaklar ve eski ahşap duvarlar antik kent surlarına dayanmaktadır. Son zamanlarda, birçok yabancı , tatilleri veya emeklilik için Antalya ve çevresindeki mülkleri satın aldı (ve almaya devam ediyor) . Özellikle Alman ve Rus vatandaşları için popüler bir alan haline geldi. Kış aylarında nüfusu yaklaşık 2,5 milyondur, ancak yaz aylarında iki katına çıkar.

M.Ö. 2. yüzyılda Attalus II’nin kuruluşundan bu yana, kendisinden sonra Attaleai şehrini adlandıran bir Bergama kralı olan Attalus , Antalya’ya sürekli olarak yerleşmiştir. Romalılar , Bizanslılar ve Selçuklular’ın altında gelmeden önce sırayla kenti işgal Osmanlı kuralı. Selçuklu sultanı Alaeddin Keykubat’ın 13. yüzyılda yaptırdığı kent merkezinde Yivli Minareli Camii’nin zarif oluklu minaresi Antalya’nın sembolü haline geldi. Kaleiçi ilçesinde bulunan Karatay Medresesi (ilahiyat fakültesi) aynı dönemden Selçuklu’nun en iyi örneklerini göstermektedir.taş oymalar. En önemli iki Osmanlı camilerinin kentte 16. yüzyıl Murat Paşa vardır Cami çinilerinden, 18. yüzyılda Tekeli Mehmet Paşa için olağanüstü Cami . Marinaya komşu olan , 19. yüzyıldan kalma cazip İskele Cami , kesme taştan yapılmıştır ve doğal bir yay üzerinde dört sütun üzerine kuruludur. Hidirlik Kulesi (kule), muhtemelen ikinci yüzyılda muhtemelen bir deniz feneri olarak inşa edilmiştir. Bugün bir kilise olan Kesik Minare Cami , Roma , Bizans , Selçuklu ve Osmanlı sıralarında kentin uzun tarihini gösteriyor.tadilat. İmparator Hadrianus, MS 130’da Antalya’yı ziyaret ettiğinde, şerefine şehir surlarına güzel bir şekilde dekore edilmiş üç kemerli bir kapı yapıldı.

Bölge Antalya teklifler şaşırtıcı manzaraları etrafında doğal güzelliği yanı sıra müthiş tarihi kalıntılar . Antalya’nın 14 km kuzeydoğusundaki Yukarı Düden Şelaleleri’nde heyecan verici bir deneyim olan kaskadın arkasına yürüyebilirsiniz. Lara Plajı’na giderken, Aşağı Düden Şelalesi doğruca denize atlıyor. Yakındaki dinlenme alanı şelalenin mükemmel manzarasını sunar; manzara denizden daha da muhteşem. Kurşunlu Şelaleleri ve Nilüfer Gölü , Antalya’ya 18 km uzaklıkta, olağanüstü doğal güzelliğin iki yeridir.

Kumlu Lara Plajı doğuya yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Antalya’ya yakın, ama batıda, uzun, çakıllı Konyaaltı Plajı nefes kesen Toros dağlarının manzarasını sunmaktadır. Biraz daha sonra Bey Dağı Milli Parkı ve Topcam Plajı daha muhteşem manzaralar sunar. Parkın kuzey ucunda, doğal güzelliğin ortasında dinlenmeye karar vermeniz durumunda kamp yerleri var. Bölgenin panoramik manzarasını görmek için Tünektepe Tepesi’nin üstündeki tatil kompleksine gidin.

Saklıkent, Antalya’ya 50 km , Bakirli Dağı’nın kuzey eteklerinde 1750-1900 metre yükseklikte ideal bir kış sporları tesisidir. Mart ve nisan aylarında sabahları kayak yapabilir , Antalya’nın yat limanında taze balıklarla lezzetli bir öğle yemeği yiyebilir ve öğleden sonra güneşlenebilir, yüzebilir veya rüzgarla sörf yapabilirsiniz. Antalya’nın kuzeyindeki Düzlercami Parkı’ndaki yaban hayatı (geyik ve dağ keçisi) koruma programı altındadır . Yolda, şaşırtıcı 115 metre derinliğindeki Güver Kanyonu’nda durabilirsiniz. Can Dağı’nın doğu tarafında, Antalya’ya 30 km, Paleolitik Çağ’a (M.Ö. 50.000) ait olan Karain Mağarası, Türkiye’nin en eski yerleşim yeridir.. Girişteki küçük müze bazı buluntuları gösterse de, eserlerin çoğu Türkiye genelindeki çeşitli müzelerde yer alıyor . Antalya’nın kuzeybatısında bir milli park olan Güllük Dağı’nın içinde yer alan Termessos şehrinin kalıntıları, Güllük Dağı’nın (Solymos) batı yüzündeki 1050 metre yüksekliğindeki bir platoda yer almaktadır. Parkın girişinde bir doğa ve yaban hayatı müzesi bulunur.